Jak ograniczyć sobie stres podczas przeprowadzki?

Każda przeprowadzka, czy to w pracy czy w domu to ogromny stres. Co do zasady przywiązujemy się do miejsc i nie lubimy nowości. Obawy przed zmianą ma praktycznie każdy. Nawet jeśli nowe miejsce wydaje się być idealne i lepsze od dotychczasowego to lek i stres występują. Czasem jest to związane nie tyle ze zmiana lokalizacji ale sama organizacja przeprowadzki. Naturalnym jest, ze się martwimy jak sobie poradzimy z pakowaniem, przewożeniem rzeczy i rozładunkiem, urządzeniem się w nowym miejscu.

Ograniczenie stresu

Aby ograniczyć stres wywołany przeprowadzką najlepiej jest być do niej dobrze przygotowanym. Mając szczegółowy plan przeprowadzki z harmonogramem czasowym, realnym do wykonania czuć się można bezpieczniej i pewniej siebie. Widząc co należy zrobić i ile już zrobiliśmy możemy na bieżąco reagować na występujące w czasie zmiany, przeszkody, opóźnienia. Pomóc w rozładowaniu napięcia może wiedza. Zyskując informacje o tym jak winna wyglądać optymalna przeprowadzka, z czego skorzystać, jak pakować, transportować itd. Czując się kompetentnym stresujemy się mniej. Minimalizacji stresu pomaga również relaks, sport jak i znajomi. Rozmowa z najbliższymi, zaufanymi znajomymi to doskonały neutralizator stresu. Czując wsparcie, pomoc i dobre słowo od innych poprawia się nam humor i czujemy się pewniejsi, nawet jeżeli jest to nasza pierwsza przeprowadzka, czy też pierwsza na taka skale przeprowadzka. Na niektóre czynniki nie mamy wpływu jak pogoda czy objazdy, remonty dróg, wypadki na autostradzie itd. Musimy się z tym zmierzyć i wkalkulować w ryzyko.

Obawy mnie do nieznanych

Nawet gdy przeprowadzamy się w doskonale nam znane miejsce, to i tak czujemy szereg obaw. Czym innym jest bywać w danym miejscu, przechodzić a czym innym na stałe mieszkać. Decyzja o przeprowadzce to bardzo ważna decyzja życiowa, trudno jest bowiem wracać i na nowo się przeprowadzać gdy okaże się, że jednak nowe miejsce jest fatalne. Niekiedy powodami stresu jest zupełnie coś innego jak sam fakt usamodzielnienia się czy zamieszkania z partnerem, partnerką. To kumulacja emocji gdy martwimy się fizyczna przeprowadzką jak i tą mentalna, duchową. Należy sobie wówczas uświadomić, że lęki i obawy to zdrowe emocje. Pomóc je rozładować może utwierdzenie się w swej decyzji. Wystarczy wykonać listę za i przeciw przeprowadzaniu się, wypisać wady i zalety zmiany sytuacji. Świetną pomocą w obniżaniu poziomu stresu jest planowanie urządzania nowego lokum. Warto się zatem wybrać na zakupy, przejrzeć katalogi czy strony internetowe w poszukiwaniu drobiazgów do nowego domu, biura.

Wypoczynek to podstawa

Przeprowadzka męczy, dlatego należy zadbać o odpoczynek. Relaks i wypoczynek są konieczne, gdyż żyjąc w nieustannym stresie będziemy mniej efektywni a do tego zaczniemy popełniać błędy. Warto oderwać się na dzień, dwa od spraw związanych z przeprowadzką. Odciąć się od pakowania, planowania itp. Czasem optymalnym rozwiązaniem, gdy czujemy ze nas to przerasta, jest wynajem firmy przeprowadzkowej. Zespół doświadczonych profesjonalistów może wykonać za nas przeprowadzkę szybko, sprawnie i przy tym tanio, bez stresu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top